خانه / اخبار / همایش بررسی راهکارهای تقویت مهارت های حل مسأله خوانداری و محاسباتی/ تقدیر از معاونین و کارشناسان استان قزوین

همایش بررسی راهکارهای تقویت مهارت های حل مسأله خوانداری و محاسباتی/ تقدیر از معاونین و کارشناسان استان قزوین

به گزارش روابط عمومی موسسه علمی آینده سازان، همایش بررسی راهکارهای تقویت مهارت های حل مسأله خوانداری و محاسباتی، ارزیابی سود سواد و سواد خواندن صبح روز پنجشنبه ۹۶/۱/۲۴ با حضور مسئولان کشوری و استانی آموزش و پرورش استان قزوین در سالن کوثر برگزار شد. در این همایش کارشناسان حوزه تولید محتوا آقایان موسوی و خیامی به بیان دیدگاه علمی خود در این حوزه پرداختند.

سیدعلی موسوی اظهار داشت: در مطالعات بین‌المللی، پیشرفت سواد خواندن یک برنامه  ارزیابی برای ۱۰ ساله های دنیا است که هر ۵سال یکبار برگزار می شود.

موسوی ادامه داد: اگرچه وضعیت ایران همواره رو به رشد بوده ولی هنوز با میانگین بین المللی این برنامه فاصله داریم.

کارشناس حوزه تولید محتوا موسسه علمی آینده سازان اضافه کرد: سواد خواندن دو هدف کلی را دنبال می کند؛ نخست، کسب لذت ادبی و اتصال به تجربیات بشری که در نهایت به کاربرد آن در زندگی منجر می شود.

وی با اشاره به دو ارزیابی مؤسسه IEA افزود: سواد خواندن تاظر بر ارزیابی، توانایی خواندن و مطالعه ی تیمز ناظر بر روند پیشرفت ریاضی و علوم  است.

*  سود سواد در کنار سواد خواندن مهم است

وی ادامه داد: در سواد خواندن در مرحله اول یک داستان در اختیار دانش‌آموز قرار داده می شود، تا توانایی ارتباط دانش‌آموز با داستان مورد ارزیابی قرار گیرد.

سپس در مرحله دوم، متنی علمی در اختیار دانش آموز قرار داده می شود، در این مرحله توانایی ارتباط دانش آموز با موضوعات جدید علمی مورد بررسی قرار می گیرد.

خیامی سود سواد در کنار سواد خواندن را مهم دانست و تصریح کرد: یادگیری برای زندگی بهتر هدف اصلی این برنامه است. در این برنامه از ابزار هنر و به طور خاص از هنر داستان برای آموزش استفاده می شود. در این برنامه ارزیابی دانش آموز با یک داستان مواجه می شود. مسائل و مشکلات داستان به گونه ای طراحی شده است که برای حل آنها، بتوان از محتوای کتاب درسی کمک گرفت.

خیامی اضافه کرد: این ارزیابی کمک می کند که دانش آموز کاربرد آنچه آموخته است را لمس کند و لذت دانستن را احساس کند وا دانش آموز با اطلاعات درسی قادر به حل مسائل خواهد بود. این برنامه‌ی ارزیابی از طریق خلق موقعیت های جدید حل مسأله قدرت تعمیم آموخته های کتاب درسی به موقعیت زندگی های واقعی را برای دانش آموزان فراهم می کند و بدین سان علم آنها را کاربردی می‌کند.

در پایان همایش موسسه علمی آینده سازان از معاونین و کارشناسان اداره کل آموزش و پرورش به همراه مدیران مناطق استان قزوین تقدیر به عمل آورد.

 DSCF4882 - Copy DSCF4890 DSCF4893 DSCF4908 DSCF4918

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

نفرات برتر استانی آزمون علمی اعلام شد

نفرات برتر میانگین دو مرحله  آزمون علمی توسط موسسه علمی آینده سازان ...