اردیبهشت, ۱۳۹۸ No Comments آینده سازان, اخبار و رویدادها
یک مترجم ایرانی درباره‌ی استقبال از نمایشگاه کتاب تهران گفت: با اینکه کتاب گران شده ولی استقبال مردم همچنان محفوظ است.
به گزارش ستاد خبری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، رضا رضایی، مترجم ایرانی درباره‌ی استقبال از نمایشگاه کتاب گفت: به نظر من این استقبال با استقبال دوره‌های اخیر تفاوتی ندارد و با اینکه کتاب گران شده ولی استقبال مردم همچنان محفوظ است.
وی همچنین درباره‌ی انتخاب شعار «خواندن توانستن است»، بیان کرد: به نظرم منظور این است که خواندن، دانستن است و دانستن، توانستن؛ چراکه خواندن به دانستن کمک می‌‌کند.
.
.
.
.
رضایی درباره‌ی تاثیرگذاری اهالی قلم در فرهنگ‌سازی کتاب و کتابخوانی در بین مردم اظهار کرد: ما اگر کارمان را خوب انجام دهیم، مردم کتاب می‌‌خوانند. ما وقتی کارمان را بد انجام داده و کتاب معیوب دست مردم می‌‌دهیم، مردم از مطالعه زده می‌‌شوند.
وی ادامه داد: منظور از کتاب خوب، همه‌ی اجزای کتاب شامل حروف‌چینی، طراحی، چاپ، صحافی و محتوای فرهنگی است و در این راه مولف و مترجم باید کارشان را خوب انجام دهند. آن چیزی که به من مربوط می‌‌شود، ترجمه‌ی صحیح کتاب برای کتاب‌خواندن مردم است.
این مترجم درباره‌ی بازگشت به دوران خوش کتابخوانی مردم ایران تصریح کرد: گذشته، میراث‌ جامعه‌ی ایران است که باید برای پیشرفت جامعه‌ی امروز از آن استفاده کنیم.
.
.
.
.
وی همچنین درباره‌ی ارائه‌ی راهکار برای حل این مشکل بیان کرد: ما باید آثار بزرگ گذشته را ترویج کنیم نه اینکه فقط از گذشته حرف بزنیم. همچنین؛ ما به محققان حوزه‌ی ادبیات و کتاب بها نمی‌دهیم. زبان‌های رایج دنیا؛ انگلیسی، فرانسه و اسپانیایی است اما زبان فارسی از نظر جمعیت به این زبان‌‌ها نمی‌رسد پس باید آثار ایرانی را به این زبان‌ها توسط مترجمان خارجی آشنا با زبان و ادبیات فارسی ترجمه کرد که اگر این اتفاق بیفتد، آثار ما در دنیا مطرح می‌شود.
رضایی درخصوص مشکلات حوزه‌ی نشر از دید یک نویسنده خاطرنشان کرد: مشکل اصلی از سیاست نشر در ایران نشات می‌گیرد. وقتی به ۱۳هزار نفر مجوز چاپ کتاب بدون صلاحیت و یارانه داده می‌شود، مشکلات حوزه‌ی نشر نیز افزایش می‌یابد.
وی در ادامه درباره‌ی راهکار برطرف شدن مشکلات حوزه‌ی نشر تاکید کرد: این مشکل دو راه دارد؛ در ابتدا فضای رقابت باید برای همگان باز و سالم باشد و دوم؛ حمایت از ناشران و نویسندگان برای ادامه‌ی کار است.
این مترجم با اشاره به جوایز حوزه‌ی کتاب در ایران خاطرنشان کرد: جوایز در ایران باید به کارهای باکیفیت داده شود. سیاست‌‌های اهدای جوایز به اهالی کتاب غلط است و باید اصلاح شود. اگر بخواهیم در سطح اجتماعی نتیجه بگیریم باید در کنار اصلاح سیاست‌ها، یارانه‌های کتاب را نیز حذف کنیم چراکه یارانه‌ی کتاب تنها به نفع عده‌ای از مردم خواهد بود.
رضایی در پایان گفت: همه باید دست به دست هم بدهیم تا مردم به کتابخوانی رغبت کنند ولی متاسفانه در اکثر نمایشگاه‌ها از جمله نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران کتاب‌های بی‌کیفیت وجود دارد و می‌توان گفت ۸۰ درصد کتاب‌ها کیفیت ندارد و ما تلاش می‌کنیم تا با ۲۰ درصد کتاب باکیفیت تاثیر کتاب‌های بی‌کیفیت را خنثی کنیم.
سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت ماه در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.
.
.
.
.
.
Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *