آذر, ۱۳۹۶ ۲ Comments مقالات, مقالات مشاوره ای

دانش‌آموزانی که برای آمادگی جهت کنکور سراسری در آزمونهای مختلف شرکت می کنند همیشه از عدم تناسب میان مدت زمان آزمون و تعداد سوالات شکایت دارند.

 بعضی از دانش‌آموزان زمان زیادی را صرف پاسخگویی به یک تست می نمایند و در انتهای زمان آزمون، متوجه می‌شوند هنوز تعدادی از سوالات باقی مانده است که به آن‌ها پاسخ نداده‌اند.

 گروهی نیز به خاطر ترس از کمبود وقت، خیلی از سوالات را به‌صورت سطحی خوانده و تلاش می‌کنند با سرعت به آن‌ها پاسخ دهند که این کار موجب می‌شود به سوالات پاسخ اشتباه دهند و نه تنها نمره مثبت نگیرند؛ بلکه به دلیل  نمره منفی آزمونها دچار ضرر می شوند و جالب است بدانیدکه این افراد معمولا در انتهای آزمون معمولا وقت اضافه هم می آورند.

 برای موفقیت، درهنگام تست زدن۴ نکته مهم را رعایت کنید:

۱)      بررسی اجمالی 

سؤال ها را به طور اجمالی بررسی کنید . راهنمایی ها را به دقت بخوانید و متوجه تعداد و نوع سؤال ها باشید و وقت خود را بر طبق ارزش سؤال ، زمان بندی کنید.

۲)      زمان 

زمان یکی از عواملی است که قبل از تست زدن و پاسخگویی به آزمون های تستی باید مدنظر باشد . سعی کنید وقت خود را با توجه به ارزش سؤال زمان بندی کنید بسیار مهم است مدت زمانی که برای پاسخگویی هر سؤال در نظر می گیریم با مدت زمانی که برای پاسخگویی آن سؤال تعیین شده هماهنگ باشد.خوب است برای ایجاد این هماهنگی در منزل شرایطی شبیه به آزمون سراسری به وجود بیاورید و ساعتی که زمان آن قابل تنظیم است را در نظر بگیرید و به تعدادی سؤال با زمانی مشخص پاسخ دهید.

۳)      سرعت عمل 

سرعت عمل عامل دیگر است که در آزمون های تستی اهمیت دارد . معمولاً کسانی که تمرکز بیشتر دارند و مطالب را خوب خوانده باشند در پاسخگویی حضور ذهن دارند و با سرعت عمل بیشتری پیش می روند . برای این که در تست زدن سرعت عمل داشته باشید ، تمرین کنید.

۴)      دقت 

عامل مهم دیگر در تست زدن دقت است در پاسخ به سؤال های چهارگزینه ای باید دقت کنیم خانه را اشتباه پر نکنیم و علاوه بر آن سؤال و جواب ها را با دقت بخوانیم . نکات ریزی در سؤال های چهار جوابی هست که ممکن است خواننده را دچاراشتباه کند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

همچنین نکات زیر به بهبود عملکرد در تست زدن کمک بسیاری می کند :

 _ سؤال هایی که آخر آن ها با کلمه ی ” می شود ” و ” نمی شود ” ختم می شود ممکن است داوطلبی که دقیق سؤال را نمی خواند این کلمات را اشتباه ببیند و در نتیجه گزینه را اشتباه انتخاب کند.

_ نکته دیگر این است که در آزمون های چهار گزینه ای معمولاً چهار گزینه شباهت زیادی به هم دارند و ممکن است داوطلب با خواندن اولین گزینه آن را صحیح بداند و ازخواندن سه گزینه دیگر خودداری کند. توجه داشته باشید که چهار گزینه را حتماً بخوانید و با مقایسه آن ها صحیح ترین را انتخاب کنید.

_ در سؤال های جور کردنی به تدریج که موارد را  با  هم جور می کنید آن ها را حذف کنید. در این صورت پاسخ ها کمتر خواهد شد و احتمال کاربرد مجدد آن ها کاهش خواهد یافت.

_ در موقع حدس زدن معمولاً اولین حدس شما درست است بنابراین زیاد وسواس به خرج ندهید تا جواب را عوض کنید مگر در مواقعی که مطمئن هستید.

_ پاسخ هایی که می دانید غلط است را کنار  بگذارید  و بدین طریق تعداد پاسخ ها را محدود کنید تا احتمال پیدا کردن پاسخ صحیح را بیشتر کنید.

_ سؤال های آسان را زودتر جواب دهید . اگر احساس می کنید سؤالی پیچیده است ، وقت خودتان را زیاد روی آن سؤال تلف نکنید ، کنار آن علامت بگذارید تا بعداً به آن پاسخ دهید.

– همه سئوال ها را جواب ندهید ؛ سئوال هایی که تصادفی پاسخ داده می شود شانس موفقیت فرد را کمتر می کند چون هر پاسخ منفی ، نمره منفی در پی دارد. بنابراین تا جایی که امکان دارد از پاسخ های تصادفی پرهیز کنید ؛ در نهایت پاسخ ها را مرور کنید اما سعی در عوض کردن پاسخ ها را نداشته باشید.

– سئوال هایی که احساس می کنید اشتباه پاسخ داده اید، یک بار دیگر بررسی کنید به عقب برگردید و دوباره با دقت بیشتری مطالب مربوط به آن مبحث را بخوانید تا اشکال برطرف شود .

امیدواریم با بکارگیری نکات ذکر شده بتوانید روش صحیح تست زدن را در خود افزایش دهید فقط نقاط ضعف خود را قوت دهید تا بتوانید خود را برای آزمون سراسری آماده سازید.

Tags
2 Comments
    1. امیر اولی

      تشکر از نظرتان

      Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *