اهمیت و فایده‌های دفتر برنامه‌ریزی

آذر, ۱۳۹۶ بدون نظر مقالات, مقالات مشاوره ای

دفتر برنامه‌ریزی، یکی از مهم‌ترین و کارآمدترین ابزارها برای یک برنامه‌ریزی حساب‌شده است و علت اهمیت آن‌هم این است که می‌توان از آن به‌عنوان معیار و ملاکی جهت آگاهی از وضعیت و میزان مطالعه‌ سود برد. همچنین دفتر برنامه‌ریزی به افزایش انگیزه‌ی دانش‌آموزان برای مطالعه‌ی بیش‌تر، کمک می‌کند. باوجود دفتر برنامه‌ریزی دانش‌آموزان به‌مرورزمان می‌توانند ساعات مطالعه‌ی خود را افزایش داده و حس رقابت را در خود بالا ببرند. با پر کردن دفتر برنامه‌ریزی، دانش‌آموز به‌صورت هدفمند و بانظم خاصی در مطالعه خود تعادل ایجاد خواهد کرد و در ادامه آگاهانه‌تر عمل می‌کند و این موضوع باعث می‌شود با خود صادقانه‌تر باشد. با برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدتی که دانش‌آموز هر هفته برای خود انجام می‌دهد از نقاط قوت و ضعف خود آگاهی می‌یابد. دفتر برنامه‌ریزی بین درس‌ها تعادل ایجاد می‌کند.

 

هر کس با توجه به توانایی‌ها و آموخته‌های خود می‌تواند واقعیت‌های زندگی روزمره خود را در دفتر برنامه‌ریزی ثبت کند تا با توجه به ساعات ثبت‌شده و با بررسی و تحلیل تشخیص دهد که برای هر درس چه میزان مطالعه و چه میزان تست کار کرده است. تعادل بین درس‌ها باعث می‌شود در پایان سال تحصیلی به تصویر واقعی از موفقیت دست‌یابید.

هنگامی‌که دفتر برنامه‌ریزی را تکمیل می‌کنید به شناخت دقیقی از توانایی‌های خود می‌رسید و این شناخت عامل مهمی است برای رسیدن به یک طرح و برنامه‌ی واقع‌بینانه. اهمیت این شناخت دقیق زمانی مشخص می‌شود که بدانیم برخی از دانش‌آموزان به دلیل عدم مطابقت برنامه‌ای که تهیه‌کرده‌اند با واقعیت، در برنامه خود با شکست مواجه می‌شوند. پس هرروز با دقت و به‌صورت مستمر و پیگیر دفتر برنامه‌ریزی را پرکنید تا با ثبت عملکرد هفتگی خود از توانایی‌ها و قابلیت‌های خود شناخت دقیق‌تری به دست آورید.

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *