بهمن, ۱۳۹۷ No Comments آخرین اخبار کنکور, اخبار و رویدادها, مقالات, مقالات مشاوره ای

نحوه تقسیم بندی داوطلبان در سهمیه مناطق در کنکور ۹۸

در تقسیم بندی سهمیه مناطق بخش های مرکزی مانند تهران ، اصفهان ، مشهد و .. منطقه یک محسوب می شود ، شهر ها و شهرستان ها در منطقه ۲ قرار گرفته و مناطق محروم و شهر های کوچک در منطقه ۳ قرار می گیرند . بنابراین اساس تقسیم بندی امکانات آموزشی است و داوطلبان کنکور ۹۸، بر اساس این که سه سال آخر تحصیل خود را در کدام منطقه درس خوانده اند ، مشمول یکی از سهمیه های مناطق ۱،۲،۳ می شوند . اما ممکن است شرایط خاصی پیش بیاید که در ادامه به بررسی این حالت های خاص می پردازیم :

  • در صورتی که دانش آموزی در مناطق مختلف تحصیل کرده باشد منطقه مورد اثر در کنکور سراسری برای آن دانش آموز منطقه مرفه تر خواهد بود .
  • فارغ التحصیلان دوره های کاردانی ( فوق دیپلم ) پیوسته ، بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره دبیرستان و یا هنرستان ( سال اول ، دوم و سوم دبیرستان و یا هنرستان ) جزو یکی از سهمیه های مناطق ۱، ۲  یا ۳ محسوب می شوند .
  • داوطلبانی که دو سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده اند ( دوره پیش دانشگاهی و سال ماقبل آن ) ، جزو منطقه ۳ محسوب می شوند .
  • کلیه داوطلبان معلول ( نابینا ، ناشنوا ، نیمه بینا ، نیمه شنوا و معلولین جسمی حرکتی که بند معلولیت را در تقاضانامه ثبت نام علامتگذاری و مدارک مربوطه را نیز به سازمان ارسال نموده اند ) ، جزو سهمیه منطقه ۳ محسوب می شوند .

ظرفیت سهمیه مناطق در کنکور ۹۸

هر کد رشته محل در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری دارای ظرفیتی است که این ظرفیت در آزمون سراسری بین سهمیه های مختلف توزیع می شود  . یعنی برای هر کد رشته محل ظرفیتی برای سهمیه های مختلف در نظر گرفته شده و داوطلبان واجد شرایط در آن پذیرش می شوند .
ظرفیت هر کدرشته محل پس از کسر سهمیه ایثارگران ۲۵ درصدی و ایثارگران ۵ درصدی ، با توجه به نوع گزینش هر رشته ( گزینش کشوری یاگزینش بومی استانی ، ناحیه ای و قطبی ) در دوره هـای مختلـف توزیـع می شود :
– رشته های کشوری : در رشته هایی که نوع گزینش آن ها کشوری است ظرفیت هر کدرشته محل به نسبت تعداد شرکت کنندگان هر یک از سهمیه های مناطق یک ، دو ، سه و خانواده شهدا به تعداد کل شرکت کنندگان هر گروه آزمایشی تعیین می شود .

– رشته های بومی : در رشته محل هایی که نوع گزینش آن ها بومی ( قطبی ، ناحیه ای ، استانی ) بوده ، حدود ۲۰ درصد ظرفیت به داوطلبان آزاد بر اساس سهمیه منطقه یک و دو و سه و خانواده شهدا تقسیم می شود و مابقی آن ( ۸۰ درصد ) به نسبت تعـداد شـرکت کنندگان هر یک از سهمیه های مناطق یک ، دو ، سه و خانواده شهدا در بوم مربوطه ( قطب ، ناحیه یا استان ) و به تعداد کل شرکت کنندگان آن بوم در هـر گـروه آزمایشـی اختصـاص می یابد . البته در رشته های پرطرفدار این نسبت ۶۰ به ۴۰ است ، به این شکل که ۶۰ درصدظرفیت به داوطلبان بومی و ۴۰ درصد آن به داوطلبان غیر بومی تعلق می باید .

نکته مهم :

  • نحوه تقسیم ظرفیت هر رشته در دانشگاه ها در دوره های روزانه ، به نسبت مجازشدگان هر منطقه در دوره روزانه بین سهمیه مناطق ۱ ، ۲ ، ۳  تقسیم می شود .

تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری ۹۸

سهمیه مناطق باعث می شود که داوطلبان به جای این که با کل داوطلبان کنکور سراسری ۹۸ به رقابت بپردازند نسبت به داوطلبان دیگر در همان سهمیه مورد مقایسه قرار بگیرند .

یعنی :

  • داوطلب سهمیه منطقه ۱ با سایر داوطلبان منطقه یک نه با کل داوطلبان .
  • داوطلب سهمیه منطقه ۲ با سایر داوطلبان منطقه دو  نه با کل داوطلبان .
  • داوطلب سهمیه منطقه ۳ با سایر داوطلبان منطقه سه مقایسه می شوند نه با کل داوطلبان .

مثال :

اگر ظرفیت پذیرش یک کد رشته محل را ۱۰۰ نفر در نظر بگیریم و تعداد داوطلبان منطقه ۱ ، ۲۵ درصد و منطقه ۲ ، ۳۵ درصد  و منطقه ۳ ، ۴۰ درصد از کل شرکت کنندگان باشد در ابتدا ۳۰ درصد از ظرفیت را به داوطلبان سهمیه  ایثارگران اختصاص می دهند ( ۲۵ درصد ظرفیت برای داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد و ۵ درصد ظرفیت مربوط به ایثارگران زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزند رزمندگان تعلق دارد )  و از ظرفیت باقی مانده ، ۲۵ درصد ظرفیت به داوطلبان منطقه ۱ ، ۳۵ درصد ظرفیت به داوطلبان منطقه ۲ و ۴۰ درصد ظرفیت به داوطلبان منطقه ۳ اختصاص پیدا کند . 

 

 

 

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *