خرداد, ۱۳۹۷ No Comments مقالات, مقالات مشاوره ای

هرچه به کنکور نزدیک تر می شویم زمان باقی مانده اهمیت بیشتری پیدا می کند و بایستی استفاده از این زمان بهینه باشد. یعنی حداکثر استفاده و کسب حداکثر نتیجه از مدت باقی مانده. از این روست که اولویت بندی مباحث در این روزها از اهمیت فراوانی برخوردار است. مباحثی در اولویت اند که:
۱- نیمه کاره و ناتمام هستند.
۲- مطالب اساسی تری هستند.
۳- مطالب ساده فهم تری هستند درنتیجه زمان کمی برای وقت گذاشتن نیاز دارند
۴- بودجه بندی بیشتری در کنکورهای سالهای گذشته داشته اند.
۵- مباحث مطمئن

در توضیح مورد اول: (مباحث نیمه کاره)
شما در طول سال بعضی مباحث را به طور کامل مطالعه کرده اید بعضی را به طور ناقص و بعضی را اصلا مطالعه نکرده اید. دسته اول نیاز به جمع بندی و مرور دارند دسته دوم بایستی سریع تر تکمیل شوند و مطمئنا زمانی را که صرف تکمیل مباحث ناقص خواهید کرد خیلی کمتر از مباحث دست نخورده می باشد. اما چطور این مباحث را شناسایی کنیم؟ شما در آزمون های کانون یک کارنامه مبحثی دریافت می کنید که می تواند شما را در شناسایی این مباحث کمک کند. به طور خلاصه اینکه مطالبی را که غلط بیشتری در آنها داشته اید زمان کمتری برای تکمیل مطالعه از شما می گیرند تا مباحثی که به کلی سفید زده اید در نتیجه در زمان کمتری به نتیجه ی بیشتری میرسید.

در توضیح مورد دوم: (اساسی تر)
منظور مباحثی است که دیگر مباحث بر روی دانش آنها سوار می شوند مانند مثلاً یادگیری مشتق نه تنها در انتگرال مورد نیاز است بلکه یادگیری مباحثی از درس فیزیک نیز به این مبحث وابسته است.
در توضیح مورد سوم: (ساده تر)
این مباحث برای شما سبک تر هستند و پیش بینی می کنید در زمان کمتری آنها را به نتیجه برسانید. ممکن است یک مبحث برای شما این ویژگی را داشته باشد اما برای دوستتان مطلب سبکی نباشد. مثلاً مباحث فیزیک ۳ برای دانش‌آموزی به دلیل پیگیر بودن دبیر آن درس، آسان شده است یا شاید به دلیل علاقه دانش آموز به مباحث الکترونیک، این درس را برایش آسان شده است.

در توضیح مورد چهارم: (بودجه بندی بیشتر)
یکی از مهمترین آیتم‌های اولویت بندی مباحث، «بودجه بندی» است. یعنی در سال‌های قبل در کنکور، چند سوال از این مبحث آمده است.

در توضیح مورد پنجم: (مباحث مطمئن)
بعضی از مباحث هستند که اگر آنها را فرابگیرید، به احتمال بیشتری به تست‌های آنها پاسخ صحیح می‌دهید. برعکس مباحثی وجود دارند که با اینکه آسان به نظر می‌رسند ولی امکان پاسخ صحیح شما به آنها کم است. مثلاً برای بعضی دانش‌آموزان سوالات شمارشی درس ادبیات، مباحث پر اشتباهی است. یعنی احتمال اینکه دانش‌آموز بتواند پاسخ صحیح را انتخاب کند، پایین است برعکس مبحث تاریخ ادبیات از مباحثی است که به نظر مطمئن می‌رسد.

در اولویت بندی مباحث، همه موارد بالا را در نظر بگیرید. اگر بخواهید یک بعدی فقط به یک آیتم توجه کنید، از زمان باقیمانده حداکثر استفاده را نبرده‌اید. اما اولویت اصلی، ماندگاری آموخته‌هاست. اگر شما نتوانید آنچه را که تا کنون آموخته‌اید ماندگار کنید، تضمینی نیست که هر چه را از امروز می‌آموزید، ماندگار بماند. با حفظ نقاط قوت به استقبال نقاط ضعف بروید

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *