خرداد, ۱۳۹۷ No Comments مقالات, مقالات مشاوره ای
 1. عدم مصرف زیاد شیرینی: شیرینی ها را به دلیل نداشتن ارزش غذایی بالا و ایجاد سیری کاذب نزدیک به وعده­های غذایی اصلی مصرف نشوند.
 2. استفاده از میوه­ها، سبزیجات، ماهی و تخم مرغ: این مواد به دلیل دارابودن ویتامین­ها و مواد معدنی در حفظ سلامت فرد موثر است.
 3. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین گروه B، اسدهای چرب امگا۳ و آهن موجب افزایش یادگیری و حافظه افراد می­شود.
 4. استراحت کافی: خستگی و بی خوابی از عوامل کاهش قدرت حافظه و یادگیری هستند. تنظیم خواب در دورانی که فعالیت فکری افزایش می­یابد، توصیه می شود.
 5. انجام فعالیت و تحرک جسمی کافی: داشتن تحرک جسمی در روز به مدت حداقل ۱۵ دقیقه در روز موجب شادابی و افزایش قدرت حافظه می­شود.

در ایام نزدیک به کنکور به دلیل افزایش استرس ها و عدم تغذیه مناسب، توصیه می­شود موارد زیر در تغذیه در نظرگرفته شود. این مواد غذایی موجب آرامش و کاهش استرس فرد می­شود.

 1. ماست: حاوی ویتامین­های گروه B، A و D که همگی در کاهش تنش های فرد کمک کننده هستند.
 2. پسته: حاوی پروتئین گیاهی و مواد معدنی که در آرامش قلب و اعصاب فرد موثر و کمک کننده است.
 3. شیر: کلسیم موجود در شیر در کاهش گرفتگی عضلانی و آرامش بدن بسیار کمک کننده و مفید است.
 4. جو: کربوهیدرات موجود در جو در تولید سروتونین نقش بسزایی دارد. کاهش جذب کربوهیدرات در تولید باثبات تر سروتونین و در نهایت ایجاد حال و وضعیت روانی مساعد و مطلوب طولانی مدت موثر است.
 1. اسفناج: منیزیم موجود در اسفناج به کاهش استرس فرد و ایجاد آرامش طولانی مدت کمک می­کند. این درحالی است که کاهش منیزیم موجب بروز خستگی و سردرد می­شود.
 2. بادام: حاوی ویتامین گروه B و E موثر در حفظ سیستم ایمنی بدن و کاهش تنش ها.
 3. گوجه فرنگی: پتاسیم موجود در آن به همراه مصرف با ریحان و ترخون در کیفیت آرامش بخشی این ماده غذایی را افزایش می­دهد.
 4. موز: درای پتاسیم که تبادل اکسیژن در خون آسان و سریع تر رخ می­دهد که در نهایت در احساس آرامش و ایجاد نیرو و نشاط بیشتر کمک کننده است.
 5. شکلات: فقط یک تکه شکلات می‌تواند اعصاب شما را تا حد زیادی آرام کند! شکلات تلخ سطح کورتیزول یا همان هورمون استرس را در خون شما تنظیم می‌کند و متابولیسم بدن را ثابت نگه‌می‌دارد
 6. عسل: شیرینی را جایگزین استرس کنید و یک قاشق عسل بخورید. عسل علاوه بر اینکه مرطوب‌کننده طبیعی پوست و آنتی‌بیوتیک است، تورم مغز را هم کاهش می‌دهد و به کاهش رخوت و اضطراب کمک می­کند.
 7. آدامس: نعنایی، میوه‌ای یا هر طعم دیگری که دوست دارید. جویدن آدامس یک راه سریع و آسان برای مبارزه با خشم است. پس از چند لحظه جویدن آدامس، سطح کورتیزول خون و عصبانیتتان کاهش پیدا می‌کند.

خوراکی ترد: گاهی‌وقت‌ها هیچ‌چیز بهتر از خوردن یک خوراکی ترد نمی‌تواند خشم را کاهش دهد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد آدم‌های بزرگسال هنگام خشم یا استرس بیشتر از همیشه هوس خوراکی­های ترد یا شور می‌کنند. البته با توجه به مضرات این خوراکی ها بهتر است از خوراکی هایی مانند خیار، کاهو و کرفس یا هویچ استفاده کرد.

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *