راهکار های کاهش استرس در آستانه کنکور

خرداد, ۱۳۹۷ بدون نظر مقالات, مقالات انگیزشی, مقالات روانشناسی

در روزهای نزدیک به کنکور مهم­ترین مسئله­ای که دانش­آموزان را درگیر می­کند، مسئله استرس است. ترس از عدم دریافت نتیجه مناسب در کنکور،فراموشی برخی مباحث و بروز شرایطی در جلسه و روز آزمون همواره ذهن دانش­آموزان را به خود درگیر می­کند و باعث بروز استرس­های شدیدی می­شود. قطعاً اگر این استرس و فشار روانی وارده مدیریت و کنترل نشود، عوارض بسیار جبران‌ناپذیری بر سلامت جسمی آنان برجای خواهد گذاشت. عدم توجه در درمان و حل استرس در اغلب موارد موجب می­شود تا دانش آموزان بسیاری علیرغم مطالعه زیاد و آمادگی بالای تحصیلی، موفقیت چندانی در کنکور و امتحانات مدارس کسب نکنند. راهکارهای زیر در کنترل این نگرانی و مسئله مهم دانش آموز کنکوری می­تواند موثر باشد.

  • تنفس عمیق

تنفس آرام، شمرده و عمیق به کاهش فشارخون و ضربان قلب کمک می­کند. این نوع تنفس عمیق شامل سه مرحله است. ابتدا باید ریه‌های خود را تا جایی که جا دارد پر از هوا کنید و سپس آن را به طور کامل خارج کنید. برای شروع این تمرین در یک حالت راحت و درست بنشینید. بعد از نسشتن کتفتان را شل کنید و قفسه سینه‌تان را باز کنید و به آرامی هوا را وارد آن کنید. شکمتان را به سمت داخل بکشید تا رگ‌هایتان از هوا پر شوند. بعد از اینکه نفس را وارد کردید ۵ ثانیه صبر کنید بعد آن را خارج کنید. برای انجام این کار عجله کنید و هوا را آرام و آهسته خارج کنید.

  • شمارش معکوس

زمانی که نگرانی ها و استرس شما آزاردهنده شد سعی کنید از ۱۰۰ به ۱ به صورت معکوس بشمارید. این کار به شما کمک می­کند تا ضمن درگیری ذهنی برای انجام درست آن، از اتفاقات و مسائلی که موجب نگرانی شده بود، رهایی یابید.

  • نوشیدن آب سرد

مصرف آب یا نوشیدنی خنک در عملکرد مغز تاثیر بسزایی دارد چرا که هنگام کمبود آب سلول‌های مغزی کاهش پیدا می‌کنند. هنگامی که اضطراب زیادی دارید نوشیدن یک لیوان آب را فراموش نکنید.

  • ورزش

ورزش موجب افزایش گردش خون در بدن، از جمله در مغز می شود انجام حرکت‌های ورزشی و حتی پیاده‌روی در هوای آزاد، باعث حمل اکسیژن بیشتر همراه با خون به مغز می شود و سهولت در تفکر افراد ایجاد می کند. همچنین ورزش در ترشح مسکن‌های طبیعی اندروفین‌ها در بدن اثرگذار است که شما را سرحال می‌کند. هفته‌ای سه روز ورزش کنید آن هم به‌مدت ۲۰ دقیقه چرا که خستگی و اضطراب را از شما دور می‌کند.

  • خواب

۷ تا ۸ ساعت خواب شب ، غلبه بر استرس و پریشانی را آسان تر خواهد کرد.کسی که به اندازه کافی استراحت می کند هوشیار تر و سریع الفکرتر است و کمتر عصبانی می شود و نق می زند و ناآرام هم نیست.

  • تجسم تصورات مثبت

تجسم صحنه‌ای آرام یا دل‌پذیر می‌تواند به کاهش استرس و از بین رفتن اضطراب کمک کند. یکی از راههای کاهش استرس این است که وقتی افکار استرس آور به سراغتان آمد با خود بگویید که همه چیز خوب است و قرار است بهترین ها اتفاق بیفتد. به افکارتان شاخ و برگ ندهید و مدام به آن فکر نکنید این تکنیک «هدایت تصورات» نام دارد و به درمان استرس تان کمک می کند. برای این کار لازم است سکوت کنید. موبایل تان را خاموش کرده و تلفن خانه را قطع کنید و با خود به چیزهای خوب فکر کنید. این را با خود تکرار کنید که اگر خدای نکرده اتفاق بدی افتاد باز هم اخر دنیا نیست و راههایی برای مقابله با آن وجود دارد. پس من تلاش و توکل می­کنم.

  • سپاس گزاری کنید

یکی از راه‌های درمان اضطراب، قدر دانی است. اول از همه از خدا سپاسگزاری کنید که این همه نعمت به شما داده است. بعد از خودتان برای تلاش و خوبی هایی که کردید تشکر کنید. همچنین از خانواده و دوستان تان به دلایل مختلف تشکر کنید.

  • نماز و زمزمه ذکر آرامش­بخش

حفظ و در ذهن داشتن یک ذکر آرامش بخش و زمزمه نمودن آن در لحظات استرس­زا و ادای نماز به واسطه وجود اعتقادات مذهبی در جامعه ما یکی دیگر از راه­های کاهش استرس و رهایی از افکار مخرب و منفی است که آرامش بسیاری را به همراه دارد.

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *