راه های افزایش انگیزه در مطالعه

فوریه, 2018 بدون نظر مقالات, مقالات انگیزشی

1- توکل به خداي متعال را در هيچ لحظه اي از دست ندهيد؛ در مواقع حساس و دشوار، بيشتر از هميشه، به نيروي ايمان به خدا تکيه کنيد و او را در همه حال ناظر بر خود و پشتيبان واقعي‌ بدانيد؛ در چنين صورتي، به ياري حق، موفقيت در انتظار شما خواهد بود.
2- ورزش کنيد وبه اندازه‌ کافي بخوابيد.
3- نقاط قوت خود را بشناسيد و فهرستي از توانمندي‌هاي خود تهيه کنيد و روزي دو يا سه بار با صداي بلند آنها را بخوانيد؛ مثلاً بگوييد: من شخص با استعدادي هستم و ….
4- بيان مطالب نااميدکننده، انگيزه و آرامش رواني فرد را کاهش مي‌دهند. براي رفع اين مشکل بايد از ارتباط با افرادي که داراي تفکر منفي هستند، اجتناب کرد.
5- هر زماني که احساس مي‌کنيد علاقه‌اي به زندگي، تحصيل، ارتباط با ديگران و … نداريد، با مشاوران مجرّب صحبت کنيد تا علت بروز مشکل شما ريشه يابي و حل شود.
6- سوء تغذيه، مشکلات جسماني يا رواني نيز در بي‌رغبتي و کاهش انگيزه تاثير دارد؛ بنابراين، اگر در اين زمينه مشکلاتي داريد حتماً آنها را برطرف کنيد.
7- اگر در گذشته خوب مطالعه نکرده يا نتيجه خوبي به دست نياورده‌ايد، فقط به عنوان يک تجربه به آن نگاه کنيد و خود را سرزنش و شماتت نکنید. احساس گناه مي‌تواند نشاط و انگيزه انسان را در ادامه دادن راه بگيرد.
8- از اينکه کمي به خود سختي دهيد نترسید. بزرگترين مانع براي رسيدن به استعدادهاي دروني، راحت طلبي است. اتفاق‌هاي مهم، زماني رخ مي‌دهند که شما کمي تلاش و سختي را هم تحمل کنيد.
9- از اشتباه کردن نترسید.
10- فکر خود را به مسائل معمولي محدود نکنيد و سعي کنيد که آن را توسعه دهيد و به مسائل بزرگتر و عميق‌تر فکر کنيد.
11- شاد بودن را در زندگي انتخاب کنيد. افراد شاد، هميشه انگيزه بيشتري براي انجام امور دارند. شادي حق مسلّم شماست؛ هرگز آن را با چيز ديگري عوض نکنيد.
12- به خود ياد بدهيد که کاري را که آغاز کرده‌ايد، بايد تمام کنيد. بسياري از انسان ها، پيش از پايان يک کار يا انجام يک تصميم، سراغ کار ديگري مي‌روند. اين موضوع، چندان مطلوب نيست. توجه داشته باشيد که هميشه کارهاي خود را تمام کنيد.
13- در «حال» زندگي کنيد. وقتي در «گذشته»‌ها گير کرده‌ايد يا در «آينده»‌اي که نيامده است، سير مي‌کنيد، نمي‌توانيد از لحظه‌هاي کنوني خود استفاده کنيد و تصميمات درستي را در پيش بگيريد.
14- وقتي درمانده مي‌شويد يا شکست مي‌خوريد، هرگز عقب نشيني نکنيد؛ شايد موفقيت در چند قدمي شما ايستاده باشد.
15- هميشه آرزوهاي بزرگي در سر داشته باشید. اگر چيزي فراتر از سطح انتظار افراد باشد، همه تلاش خود را مي‌کنند تا آن آرزو و خواسته را برآورده کنند.
16- فهرستي از فوايد مادي، معنوي و موقعيتي درس خواندن و کسب موفقيت تحصيلي خود را تهيه کنيد و آن را هر روز مرور کنيد و روي يکي از آن فايده‌ها کمي فکر کنيد.
17- فهرستي از پيامدهاي منفي درس نخواندن را تهيه و با تامل در مورد آنها، اين پيامدهاي منفي را براي خود، جدي، بزرگ و معضل آفرين معرفي کنيد.
18- با مشورت کردن با افراد آگاه، نحوه درس خواندن خود را اصلاح کنيد و براي اوقات شبانه روز خود برنامه‌ريزي کنيد.

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *