سفری اعجاب انگیز به اعماق سرسبزترین و بزرگترین غار جهان

خرداد, ۱۳۹۷ بدون نظر تاریخی و گردشگری

سفری اعجاب انگیز به اعماق سرسبزترین و بزرگترین غار جهان

مکان‌های رمزآلودی روی کره زمین یافت می‌شوند که میائو روم (Miao Room) به عنوان بزرگترین غار جهان و هنگ سون دونگ (Hang Son Doong) یا غار رود کوهی دو مورد از آن‌ها هستند. در ادامه شما را به تماشای عظمت و مناظر خیره‌کننده‌ی این غارها دعوت می‌کنیم.

عظمت میائو روم این بزرگترین غار جهان به حدی است که به راحتی می‌تواند چهار هرم جیزه (بزرگترین هرم در بین اهرام ثلاثه مصر) یا ۲۲ زمین فوتبال را در خود جای دهد.

حجم فضای داخلی این غار که در منطقه کوهستانی زیون (Ziyoun) چین و عمق ۳۲۵ متری زمین واقع شده چیزی بالغ بر ۱۰.۷۸ میلیون متر مکعب است و ورود به تالارهای آن را می‌توان به مانند سفری در یک دنیای زیرزمینی تشبیه کرد. بزرگترین تالار این غار ۸۵۱ متر طول دارد که این فضا برای گنجاندن یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ کفایت می‌کند.

این ساختار عظیم از هشت غار پیوسته به هم با بیش از ۲۰۰ ورودی تشکیل یافته؛ البته میائو روم از حیث مساحت سطح، رتبه دوم را در بین غارهای دنیا دارد اما در مقیاس حجمی، به عنوان بزرگترین غار جهان شناخته شده است.

 

هنگ سون دونگ نیز با وسعت حدودا ۹ کیلومتری خود در زمره‌ی غارهای بزرگ دنیا جای می‌گیرد. اما بارزه‌ی اصلی این غار را باید وجود رودخانه‌ای زیرزمینی و پوشش گیاهی خارق‌العاده‌ای دانست که یک جنگل متراکم را در دل آن پدید آورده است.

غار سون دونگ که در کشور ویتنام واقع شده برای اولین بار در سال ۱۹۸۹ توسط تیمی از زمین شناسان چینی و اروپایی به ثبت رسید اما ابعاد آن تا سال ۲۰۱۳ تخمین زده نشده بود. بر اساس مطالعات اخیر دو گروه از محققین، طول بزرگترین حفره‌ی این غار بیش از ۵ کیلومتر، ارتفاع آن ۲۰۰ متر و پهنای آن ۱۵۰ متر است.

هیات‌های اعزامی به درون این غار موفق به کشف تعدادی استالاگمیت (مخروط‌های آهکی برامده از کف غار) با ارتفاعی بیش از ۷۰ متر شده‌اند. علاوه بر ستون‌های معدنی، رودخانه و پوشش گیاهی غنی، این دنیای زیرزمینی با هزارتویی از انواع فسیل و کریستال نیز زینت یافته که تماشای آن خالی از لطف نیست.