علت بی انگیزگی چی میتونه باشه؟

مرداد, ۱۳۹۷ بدون نظر مقالات, مقالات انگیزشی

در این مقاله قصد داریم شما را با علت بی انگیزگی چی میتونه باشه آشنا کنیم:

انگیزه…..

صحبت در مورد انگیزه و امید دادن در هر موضوعی به آدم­های اطرافمان همیشه بوده و الان هم هست. در بسیاری از مواقع برای انگیزه دهی به افراد اونقدر تلاش می­کنیم که در نهایت خسته و مایوس میشیم. این قضیه در مورد خود ما هم وجود داره و گاهی اصلا و هیچ جوره نمی تونیم بعضی کارها رو شروع کنیم و به سرانجام برسونیم. این قضیه علل زیادی داره که ما در این مطلب یکی از این علل رو مطرح می کنیم.

براساس نگاه علمی، نظریه پردازی به اسم سلیگمن معتقدند که آدم­ها در بعضی امور دچار یاس میشن و نمی تونن کارهاشون رو انجام بدن و در واقع انگیزه­ای برای انجامش ندارن که این موضوع در اصطلاح درماندگی آموخته شده است.

حالا درماندگی آموخته شده چی هست؟

سلیگمن و همکارانشون تعدادی سگ رو در قفس هایی که امکان فرار وجود نداشته تحت شوک برقی قرار میدن، درنهایت متوجه میشن حتی زمانی که امکان فرار برای این سگ ها فراهم میشه اونها هیچ تلاشی برای رهایی از این شوک نشون نمیدادن و کاملا درمانده و مایوس در موقعیت خودشون می موندن و این درست برعکس سگ هایی بوده که در قفس هایی با شوک برقی مواجه شده بودن که امکان فرار داشتن و اونها درهر صورت برای رهایی از شوک تلاش می کردند.

 

 

ما آدم ها هم گاهی به خاطر تجربه شکست در کارها دچار درماندگی آموخته میشیم و برای موفقیت در اون کارها دیگه تلاشی نداریم و همیشه این دید رو داریم که من اصلا در این کار موفق نیستم و موفقی بدست نمیارم پس بهتره اصلا این کار رو شروع نکنم.

به همین سادگی برای انجام دادن خیلی کارها انگیزمون رو از دست دادیم و هیچ تلاشی براش نداریم. با این علم و آگاهی به ریشه بی انگیزگی مون بنظر می تونیم با ی برنامه ریزی درست و منطقی و در حد توانایی خودمون شروع کنیم و کارهامون رو انجام بدیم.

موفق باشید…

 

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 🎓یادگیری برای زندگی بهتر با موسسه علمی آینده سازان

https://ayandehsazan.org

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *