نقش علاقه و هوش‌های چندگانه در انتخاب رشته

مرداد, ۱۳۹۷ بدون نظر درسی

 

استیو جابز:
اگر خوشبختی را برای یک روز می خواهید، به پیک نیک بروید.
اگر خوشبختی را برای یک هفته می خواهید، به تعطیلات بروید.
اگر خوشبختی را برای یک ماه می خواهید، ازدواج کنید.
اگر خوشبختی را برای یک سال می خواهید، ثروت به ارث ببرید.
اگر خوشبختی را برای یک عمر می خواهید، یاد بگیرید کاری را که انجام می دهید دوست داشته باشید.

چرا که نیازی نیست کار کنید و همواره در حال تفریح خواهید کرد.

درست است که بازار کار و درآمد اهمیت زیادی دارد ولی هیچ چیز به اندازه‌ی علاقه‌مندی شما به رشته ددر انتخاب رشته اهمیت ندارد. “شاید با خود بگویید من نمی‌دانم به چه رشته‌ای علاقه دارم پس به آن نمی‌پردازم.” ما در این پست راهنمایی‌هایی انجام می‌دهیدم که به شما کمک کند تا بتوانید رشته‌های مورد علاقه خود را مشخص کنید.

  • به رویاهای خود برگردید:

هر انسان با خود خیالات و رویاپردازی‌هایی دارد. لابه لای این رویاهای خود به رویاهایی که مربوط به ترسیم شخصیت خود در آینده است توجه کنید. حتما لیستی از رشته‌هایی متناسب با آن شخصیت برای خود پیدا می‌کنید.

  • به کارهایی که در اوقات فراغت خود انجام می‌دهید توجه کنید. مخصوصا از کارهایی که افراد کمتری به آن‌ها می‌پردازند. مثلاً اگر با باز کردن یک قطعه و دوباره سرهم کردن آن لذت می‌برید، لیست رشته‌های مکانیکی را جزو کاندیدای علاقه قرار دهید.
  • ببینید که اطرافیان شما را با چه استعداد و ویژگی‌های مثبت متوصیف می‌کنند. این توصیف‌ها راهنمای مناسبی برای کشف علاقه و استعداد شماست البته استعداد و علاقه دو مقوله‌ی جداگانه است ولی در اکثر مواقع این دومقوله همگرا هستند. چراکه همدیگر را تقویت می‌کنند. به این معنی که شما در کاری که استعداد آن را دارید موفق می‌شوید، و به خاطر همین موفقیت‌ها علاقه شما به آن موضوع بیشتر می‌شود. با معرفی هوش‌های هشتگانه گاردنر، و ارتباط دادن آن‌ها با رشته‌های مختلف، بحث را پیش می‌بریم:

الف) هوش ریاضی: علاقه به محاسبات، بازی با اعداد مربوط به هوش ریاضی بالا است و این استعداد در رشته‌های برنامه‌نویسی کامپیوتر، حسابداری و . . . بسیار اثرگذار است.

ب) هوش فضایی: استعداد در تجسم فضایی و درک سه بعدی: این هوش در رشته‌های معماری، عمران، مکانیک جامدات و . .. نقش تعیین کننده‌ای دارد.

ج) هوش کلامی: این هوش که نشاندهنده قدرت انتقال مفاهیم ذهن شما به دیگران است، در رشته‌هایی چون وکالت، مشاوره، مدیریت و … تاثیر فراوان دارد.

د) هوش برون‌فردی: این هوش نشان‌دهنده‌ی قدرت ارتباط گیری شما با افراد است و نقش تعیین کننده‌ای در شغل‌هایی چون فروشندگی و … دارد.

ه) هوش درون‌فردی: این هوش به شما کمک می‌کند تمرکزتان روی یک موضوع بالا برود. این هوش برای محققان و دانشمندان نقش موثری دارد.

ز) هوش زیست محیطی: افرادی که هوش زیست محیطی بالاتری دارند، به طبیعت و محیط زیست، توجه بیشتری دارند. علاقه‌مند به پرورش گیاهان و حیوانات هستند و در رشته‌هایی چون کشاورزی و حتی پزشکی موفق هستند.

Tags