والدین: برای انتخاب رشته فرزندم چه کنم؟

مرداد, ۱۳۹۷ بدون نظر روانشناسی و یادگیری, کنکور, مشاوره

در این بحبوحه انتخاب رشته و در میان انبوه اطلاعات سایت ­ها و موسسات مختلف برای داشتن انتخاب رشته مناسب، موضوع و مطلب مهمی که مورد غفلت قرار گرفته میزان دخالت و مشارکت والدین عزیز در این قضیه است. والدین به واسطه نگرانی­ برای آینده فرزندان شان عموماً تلاش می کنند که در انتخاب رشته مشاور و مشورت دهنده خوبی باشند ولی گاهاً تلاش­ آن­ها مفید و موثر نبوده و به جرات می توان گفت فرزند خود را بیشتر از علاقه و توانایی­ های اش دور می کنند. اما توصیه ­های مهم به مامان بابای عزیز و البته نگران:

نبایدهای مهمی که لازم است مورد توجه و دقت قرار دهید:

 1. لطفاً نظرات شخصی خودتان را به فرزندان القا نکنید.
 2. آمال و آرزوها و رویاهای شما قرار نیست به وسیله فرزندتان تحقق پیدا کند.
 3. اینکه من یک خانم دکتر یا آقای مهندس میخوام دلیل و راهنمایی خوبی برای انتخاب رشته فرزندتان نیست.
 4. مقایسه دختر و پسر عزیزتان با بچه ­های فامیل و افراد توانمند خانواده اصلاً اصلاً اصلاً قابل قبول نیست.
 5. ایجاد استرس و ترس بیش از حد در فرزندان نسبت به انتخاب درست و نشان دادن اینکه عدم تصمیم­گیری و انتخاب درست شکستی بزرگ خواهد بود، بزرگترین آسیب روحی و جسمی برای فرزندتان خواهد بود.
 6. گفتن جمله” خودت میدونی و من اصلا دخالت نمی­کنم” راهنمایی درستی نیست. برای اینکه بتوانید راهنمای خوبی باشید به نکات زیر دقت کنید:
 1. علاقه و استعداد دو عنصر مهم در انتخاب رشته است. به فرزندتان کمک کنید به این دو عنصر توجه کند( اگر علاقه ­ای در رشته دانشگاهی نباشد به مرور دچار افت و دلسردی خواهد شد و اگر استعدادی نباشد نمرات و افت شدید درسی کمترین نتیجه ممکن خواهد بود).
 2. سعی کنید ویژگی ­های شخصیتی و فردی فرزندتان را برای او  بازگو کنید و بگویید به نظر می ­رسد که تو می توانی در این رشته ­ها موفق عمل کنی( یادتان باشد صرفاً برای فرزندتان شرح بدید و اجبار و زوری در گفته ­هایتان نباشد که فرزندتان احساس اجبار داشته باشد و از اینکه به گفته شما عمل نکند، بترسد)
 3. حتی الامکان شرایط گفتگو با یک مشاور( نه چند مشاور با استدلال جهت رسیدن اطمینان بیشتر) را برای راهنمایی علمی و منطقی برای فرزندتان فراهم نمایید.
 4. اگر اطلاعاتی در مورد رشته ­ها و همچنین شرایط و وضعیت شغلی آن­ها دارید برای فرزندتان شرح دهید و تصویری نسبتاً شفاف از آینده برای او ترسیم نمایید.
 5. اگر فرزندتان نتیجه خوبی در کنکور کسب نکرده است و در دو راهی ورود به دانشگاه غیردولتی و یا درس خواندن برای کنکور سال بعد مانده است، به او پیشنهاد دهید مزایا و معایب این دو راه را بنویسد و براساس آن تصمیم ­گیری کند( لازم است در نهایت هر تصمیمی که گرفته شد، حامی او باشید و نگرانی­های او را رفع نمایید).
 6. درنهایت فرزندتان درهر رشته ­ای پذیرفته شد، حامی و پشتیبان او باشید و هیچ­گاه از اینکه وارد رشته­ای شد که مورد قبول شما نبود او را سرزنش نکنید.
Tags