چند راهکار ساده برای ایجاد صمیمیت بین والدین و فرزندان

بهمن, ۱۳۹۶ بدون نظر مقالات, مقالات روانشناسی

۱-  باید بدانید که اگر ترس به خود راه ندهید و بتوانید  قدرت تحمل خود را بالا برده و بدون این که خود را در جایگاه پدر یا مادر ببینید، به عنوان یک دوست صمیمی و هم سن و سال فرزندتان، با آرامش به حرف‌های او گوش کرده و او را راهنمایی کنید اولین و دشوارترین گام برای ایجاد صمیمیت بین خود و فرزندتان را برداشته‌اید.

۲-  فرزندان خود را‌‌ همان طوری که هستند بپذیرید، اگر واقعا می‌خواهید فرزندان خود را از دست ندهید، آنها را همان گونه که هستند بپذیرید بدون این که آن‌ها را با فرزندان دیگران مقایسه کنید.

۳- علاقه خود را با جملاتی شیرین  و جذاب اما نه چرب زبانی و شیوه‌های غیر کلامی محبت آمیز و به صورت عملی به فرزندتان ابراز کنید.

۴-  با جوانان و نوجوانان به زبان دل آن‌ها و متناسب با زمان زندگی آن‌ها سخن بگویید، و با احترام گذاشتن وتشویق کردن در فرزندان خود امنیت روانی و انگیزه مثبت ایجاد کنید.

۵- فاصله روحی و روانی خود با فرزندتان را با تعریف خاطرات کودکی و گفتگوهای خودمانی کم کنید و با این کار رشد معنوی را در آن‌ها تقویت کنید.

۶- اشتباهات فرزندان خود را با بزرگواری و بدون پرده دری و ایجاد جسارت در آن‌ها رفع نمایید.

۷- با فرزندان خود به صورت دستوری صحبت نکنید و به ویژه در حضور دیگران نام آن‌ها را با احترام صدا کنید.

۸- دادن هدیه‌های کوچک به بهانه مناسبت‌های مختلف به نحوی که آن‌ها را پر توقع نسازد و برای هر کار کوچکی از شما انتظار پاداش و جایزه نداشته باشند به ایجاد صمیمیت کمک می‌کند.

۹- ایجاد حس مسئولیت و اعتماد به نفس در فرزندان با تعیین وظایف درخانواده و دادن یک حس مالکیت به آن‌ها.

۱۰- نسبت به دوستان فرزند خود حساسیت و شناخت بالایی داشته باشید، زیرا تمایل فرزندتان برای پذیرش شما در گروه همسالان و مشابهت شما با آن‌ها از عوامل اصلی تربیت نوجوانان و جوانان است و این کار زمانی آسان می‌شود که با فرزند خود دوست باشید و مطمئن باشیدکه از این طریق به دوستان آن‌ها نیزمی توانید نزدیک شوید.

۱۱- اهمیت جایگاه فرزندتان در خانواده را برای او شرح دهید تا در حفظ و رشد شخصیت خود کوشا باشد.

۱۲- توقعات و انتظارات خود را به صورت دقیق، در حد توان و با محبت برای فرزندتان توضیح دهید.

۱۳- در مواقعی که قصد انتقاد از او را دارید، شخصیت او را زیر سوال نبرید بلکه ابتدا حداقل از چند خوبی و امتیاز مثبت او تعریف کرده و سپس نسبت به عمل ناپسند او انتقاد کنید.

۱۴- درمقاطع دشوار سعی کنید کنارش باشید و با او احساس همدردی کنید و به او کمک نمایید، اما به او بفهمانید کاری که شما انجام داده‌اید وظیفه او بوده است تا به این رویه عادت نکند و به شما متکی نشود.

۱۵- و در انتها فرزندان خود را با سختی و محرومیت آشنا کنید تا دارای روحیه‌ای قوی و محکم شوند.

با دقت این راهکار‌ها را مطالعه کرده، بپذیرید و انجام دهید. مطمئن باشید گاهی صمیمیت و مهربانی به‌موقع، شر را به خیر تبدیل کرده و دردسرهای آینده فرزند شما برایتان از بین خواهد رفت.

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *