چگونه زمان را مدیریت کنیم؟

آذر, ۱۳۹۶ بدون نظر مقالات, مقالات مشاوره ای

چند روزی به امتحانات ترم اول مانده است؛ امتحاناتی که امیدواریم برای حضور خوب در آنها، درس‌ها را به صورت کامل و جامع مطالعه کرده و با آمادگی کامل سر جلسات آزمون حاضر شوید و حتی برای پی بردن به ظرافت‌ها و نکات کنکوری این مباحث، به اندازه کافی سؤال تستی نیز  حل کنید.

پس از آزمون ترم اول لازم است که به بررسی وضعیت خود در این امتحانات بپردازید. آزمون ترم اول می‌تواند نقاط قوت و ضعف شما را تا حدودی تعیین کند. ببینید که در چه مواردی ضعف دارید و چقدر زمان برای رفع این نقاط ضعف نیاز دارید. این اطلاعات، برنامه شما را برای ترم دوم تعیین می‌کند. در واقع برای ترم دوم باید بسیار جدی‌تر و دقیق‌تر برنامه‌ریزی کنید؛ زیرا پس از پایان ترم دوم، تنها کمتر از یک ماه تا آزمون سراسری فاصله است؛ پس نمی‌توانید رفع نقاط ضعف‌ خود در دروس ترم اول یا پایه را به این زمان موکول کنید.

پس از فراغت از امتحانات نیمسال اول باید، علاوه بر مطالعه مطالب نیمسال دوم، حتماً برنامه دقیقی همراه با ذکر جزییات برای مطالعه تمام دروس (پایه و نیمسال اول) تنظیم کنید. عده‌ای از داوطلبان، همه چیز را به تعطیلات نوروز و سال جدید موکول می‌کنند و تصور می‌کنند که در سال آینده، ناگهان معجزه‌ای اتفاق خواهد افتاد و تغییرات شگرفی در دانش، توان و زمان آنها ایجاد خواهد شد!

مطمین باشید که چنین چیزی واقعیت ندارد و در ماه­ های بهار هم هر شبانه روز ۲۴ ساعت است! اتفاقا آب و هوا در فصل بهار به گونه‌ای است که انسان بیشتر تمایل به خوابیدن دارد و از سوی دیگر، همان طور که می‌دانید، کنکور، یک مسابقه است و اگر در بهار،  وقت شما آزادتر است و زمان بیشتری برای مرور درس­ها دارید، سایر داوطلبان هم شرایطی مشابه شما دارند و می‌توانند زمان بیشتری را به مطالعه دروس اختصاص دهند.

شاید بعضی از شما بگویید که الان وقت ندارم و زمانی که  خسته از مدرسه می‌آیم، فقط توان مطالعه درس‌های روز بعد را دارم و  نمی‌توانم به درس‌های نیمسال قبل ویا بدتر از آن، سال‌های گذشته بپردازم. این مطلب جای خود و ما هم قصد نداریم شما به خودتان فشار بیش از اندازه بیاورید فقط کافی است که یک هفته برنامه خود را به دقت یاداشت کنید؛ یعنی از وقتی که از مدرسه تعطیل می‌شوید تا زمانی که برای خواب شب به رختخواب می‌روید، با ذکر جزییات، برنامه خود را یادداشت کنید. بعد از یک هفته متوجه خواهید شد که هر روز چقدر از وقتتان را صرف انجام کارهایی می‌کنید که براحتی می‌توانید  از آنها صرف نظر نمایید یا زمانش را کاهش دهید و به جای آن به مطالعه درس‌های پایه و یا نیمسال بپردازید.

برای مثال، بعد از یادداشت کردن برنامه یک هفته خود، متوجه می‌شوید که در طی هفته حداقل سه یا چهار  ساعت را صرف مراجعه به کانال های اجتماعی، گفت و گوی تلفنی با دوستان، بازی‌های کامپیوتری، تماشای برنامه‌های تلویزیون، بازی با گوشی و یا خواب بی‌حساب و کتاب بعد از ظهر می‌کنید؛ کارهایی که می‌‌توان آنها را با برنامه‌ریزی درست انجام داد و در عوض به عنوان یک کنکوری، وقت بیشتری را صرف درس خواندن و تست زدن کرد. ممکن است بگویید که به این تفریح‌ها احتیاج دارید. ما هم این را می‌دانیم و انتظار نداریم که به طور کامل از آنها صرف نظر کنید، اما می‌توانید آنها را مدیریت کنید چرا که شما زمان کوتاهی را تا کنکور فرصت دارید. شما می‌توانید در این مدت، کمی زمان خود را مدیریت نمایید تا بعد از آزمون سراسری، طعم شیرین موفقیت را بچشید. در غیر این صورت ممکن است خدای ناکرده به خاطر کم کاری یا تنبلی کردن، خود را سرزنش کرده و احساس عذاب وجدان داشته باشید. یکی از نفرات برتر گروه آزمایشی علوم تجربی سال ۹۰، در این زمینه می‌گوید: «موفقیت در کنکور ارزش این را دارد که یک سال برایش وقت بگذارید؛ چون بخشی از آینده‌تان را تضمین می‌کند و اگر در آزمون‌ها درصدی را که می‌خواهید، کسب نمی‌کنید، نا امید نشوید و به راهتان ادامه دهید؛ چون در کنکور، حتی صدم درصدها هم می‌تواند در نتیجه تاثیرگذار باشد.»

در این میان، چنان‌چه داوطلبانی هستند که فکر می‌کنند زمان لازم را برای آماده شدن در کنکور ندارند و حجم بالایی از دروس مانده که آنها را نخوانده‌اند، می‌توانند مطالب و دروس را به صورت گزینشی مطالعه کنند؛ البته لازم است که برای گزینشی خواندن، موارد زیر را در نظر داشته باشند:

۱-  هیچ درسی را حذف نکنید حتی دروسی را که فکر می‌کنید در آنها ضعیف هستید، به جای آن به ضعف و قوت خود در مباحث درسی توجه کنید و مباحثی را که ساده‌تر هستند، بخوانید و مباحث وقت‌گیر و دشوار را حذف کنید‌.

۲-   روی درس‌هایی که در کنکور اهمیت بیشتر و ضرایب بالاتری دارند بیشتر تمرکز کنید.

۳-  به مباحثی که در بودجه بندی سؤالات کنکور ارزش سؤالی بالایی دارند، بیشتر توجه کنید.

۴- ساعات مطالعه خود را بتدریج افزایش دهید و درس­ها و مطالبی را که کامل نخوانده‌ و در آزمون‌ها نمرات متوسطی از آنها به دست آورده‌اید را تا حد مسلّط شدن مطالعه کنید.

۵-   وقت خود را صرف مطالعه مطالبی کنید که در این فاصلۀ زمانی می‌توانید با مطالعه آنها نتیجه بگیرید؛ بنابراین، مباحث دشوار و وقت گیر را فعلاً کنار بگذارید.

 

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *