چی شده که اهمالکار شدیم؟

مرداد, ۱۳۹۷ بدون نظر روانشناسی و یادگیری, مشاوره

در مطلب گذشته برای اینکه بتونیم اهمالکاری و به تعویق انداختن کارهامون رو تا حدودی حل کنیم، صحبت شد و یک فیلم دیدیم. اما ممکنه خیلی از آدم ها با وجود دونستن راهکار باز هم اهمالکاریشون تداوم داشته باشه. این آدم ها بنظر اگر علل و ریشه اهمالکاریشون رو بدونن بهتر بتونن برای رفع ریشه­ای موضوع تلاش کنند.

اما علل مهم اهمالکاری:

  • شکست هراسی

افراد گاهی به این دلیل کارها رو به تعویق می ندازن، چون می ترسن در اون کار شکست بخورن. اعتقاد و باور این افراد اینه: بهتره کاری که احتمال شکست در اون بالاست رو اصلا انجام ندم. به راحتی میشه نتیجه گرفت این افراد معمولا در بیشتر کارها به خاطر این احتمال، تعلل بالایی دارند و به اصطلاح اهمالکار محسوب میشن.

  • کمالگرایی

آدم های کمالگرا معمولا به دلیل تعیین معیارهای سخت و البته آرمان­گرایانه برای انجام کارها، کارهاشون رو به تعویق می ندازن چون منتظر همه­ی معیارها فراهم بشه بعدد کارشون رو انجام بدن. حالا این معیارها کی فراهم بشه که اونا کارشون رو انجام بدن قطعا فقط خدا میدونه.

  • مبالغه آمیز دیدن کارها

آدم هایی که این ویژگی رو دارن، برای انجام دادن کارهاشون نهایت اغراق در سختی انجام اون کار رو مطرح می کنن که این کار باعث میشه دائم به دلیل مطرح کردن و ساختن سختی های زیاد برای اون کار، اهمالکاری بالایی داشته باشند.

  • نگرانی درباره کارها

بیشتر افراد با این ویژگی نگرانی بالایی در مورد کاری دارن که می خوان انجام بدن و همین نگرانی بالا مانع انجام درست کار و در نتیجه به تعویق انداختن اون میشه.

  • مسئولیت پذیری افراطی

آدم های با این ویژگی همیشه در حال ایجاد و فراهم کردن مسئولیت های جدید برای خودشون هستند غافل از این که متوجه نیستن زمان برای اون ها محدوده و نمی تونن همه ی اون کارا رو به موقع انجام بدن. حالا اگه این افراد کمالگرا هم باشن که دیگه اتفاق ناگواری خواهد افتاد.

Tags